AKTUALNOŚCI

Mikołaj w odwiedzinach.

Święta tuż tuż, a więc i okres wyjątkowych prezentów. Jeszcze rok temu rzeczywistość była zgoła odmienna od tej dzisiejszej. Obecna sytuacja stwarza wiele problemów, natomiast jeśli bardzo się chce można sięgać w drugim człowieku po najpiękniejsze uczucia. Nie może być inaczej, gdy do akcji wkracza Święty Mikołaj ze Śnieżynkami i fotografem z fantazją.Choć działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej od blisko dwóch miesięcy jest zawieszona i kontakt stacjonarny jest niemożliwy, to właśnie w takich sytuacjach możliwość bezpośredniego spotkania twarzą w twarz jest czymś, co wymyka się wszelkim definicjom.

Warsztat Terapii Zajęciowej - Grill

Dużymi krokami zbliżamy się do przerwy urlopowej. Tradycyjnie już pierwsze półrocze kończymy grillem, tym razem wyjątkowo przez wzgląd na pogodę serwowane potrawy spożywaliśmy pod dachem naszej placówki. Podsumowując mijające półrocze, a zwłaszcza jego drugą część spotkaliśmy się z nową rzeczywistością, inną i często niełatwą. W naszym życiu bariery są czymś z czym należy się zmierzyć, nie poddawać się, szukać rozwiązań najlepszych z możliwych i wychodzić z sytuacji trudnych z godnością i "podniesionym czołem".

ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO REKREACYJNE OREW

Bardzo szybko minęły dwa tygodnie intensywnych zajęć opiekuńczo-rekreacyjnych podczas których uczestniczyliśmy w: pokazach z użyciem światła, zawodach sportowych, seansie filmowym, dogoterapii, zajęciach plastycznych, zajęciach z florystyki (Chabrowe Pole), „słodkim dniu”, czy też w wakacyjnym disco połączonym z grillem. Różnorodność każdego z wydarzeń zawsze zaskakuje i wzbudza zainteresowanie. Ponadto biorąc czynny udział nabywamy nowe umiejętności i odkrywamy to czego dotąd nie znaliśmy. Zgłębiamy tajemnicę i moc światła z którego można uczynić sztukę.

OŚRODEK REHABILITACYJNO EDUKACYJNO WYCHOWAWCZY - ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Zakończyliśmy rok szkolny, który w ostatnim czasie przyniósł ze sobą niespotykane dotąd okoliczności związane z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Niecodzienne i wzruszające spotkanie przebiegło w dobrej pogodzie i znakomitej atmosferze. Mijający rok szkolny dostarczył nam wielu niezapomnianych chwil: jesteśmy bogatsi o wiele doświadczeń, dostrzegamy ogromną wartość w tworzeniu więzi, relacji i możliwości bycia ze sobą. Dzisiejsze spotkanie wlało w nas sporą dawkę optymizmu i wiarę w to, iż sytuacja w kraju pozwoli na powrót do optymalnego funkcjonowania placówki.

PFRON WSPIERA

Ruszył nabór wniosków o wsparcie w ramach nowego programu pomocowego PFRON. Jest on skierowany do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć. Aplikacje można składać online przez System Obsługi Wsparcia – sow.pfron.org.pl.
Numer telefonu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryficach (PCPR): 913846626
Wszystkie informacje znajdą Państwo się pod linkiem: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/pfron-wspiera-ciebie-ruszyl-nabor-wnioskow-w-nowym-programie-pomocowym/

DSC_0149

Bal karnawałowy - WTZ

Okres karnawału w życiu naszej placówki jest jednym z ciekawszych pod względem możliwości integracji z placówkami zaprzyjaźnionymi. W miniony piątek podczas balu karnawałowego w Pałacu „Ptaszynka” w Rybokartach bawiliśmy się z przyjaciółmi z Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Gryfic oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej z Jaromina. Kolejnym ważnym aspektem scalającym tradycję balu jest Zespół Kelleris - to właśnie ich repertuar muzyczny wyzwalał w nas energię do tańca. Bal karnawałowy odbywa się według pewnego schematu: posiłek, uroczyste otwarcie, tańce przerywane znakomitymi konkursami. Jest to wielkie święto, a jeśli święto to na stole nie może zabraknąć specjałów tutejszej kuchni, zimnych i ciepłych napojów oraz przepysznych wypieków przygotowanych przez rodziców podopiecznych za co z całego serca dziękujemy. Bal karnawałowy jest jednym z takich spotkań gdzie niesieni całą gamą endorfin budujemy, często spontanicznie najpiękniejsze i najtrwalsze relacje. W wymiarze rehabilitacji integracja stanowi jeden z fundamentów życia społecznego, dlatego też tego typu przedsięwzięcia mają ogromną wartość. Okoliczności pozwalają nam się otworzyć, przełamać wiele barier komunikacyjnych i przenieść je na grunt codzienności. Zabawa zawsze jest dobrą drogą do ekspresji pełnej prawdy, wyjątkowych przeżyć stwarzających świat wyjątkowo pięknym.

85004575_1017264251990298_7384439354795491328_n

Bal karnawałowy - OREW

Podtrzymując coroczną tradycję spotkaliśmy się w Centrum Rozrywki Rodzinnej "KAPITOL" na balu karnawałowym. Przygotowania poprzedziające bal wymagają od nas dużej kreatywności: dobór przebrania, dekoracja sali, skomponowanie menu oraz muzyka. To powoduje, że każdy z nas ma określoną rolę w całej perspektywie karnawału, a podczas jego trwania będąc głównymi aktorami dopełniamy charakteru najlepszej jego części czyli zabawy. Czas wspólnej zabawy to eksplozja pozytywnych emocji, to one przeganiają trudności dnia powszedniego i pozwalają najpełniej cieszyć się chwilą. Bal karnawałowy pozwala nam również zacieśnić relacje, nawiązać nowe przyjaźnie, zobaczyć kogoś w całkiem nowej odsłonie, zmienić postrzeganie przez pryzmat perspektywy, takiej perspektywy do, której zawsze warto wracać i zawsze warto ją kreować.

PODARUJ 1% PODATKU

Będziemy niezmiernie wdzięczni jeśli przekażą Państwo 1% podatku dla podopiecznych Polskiegi Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach. Uzyskaną kwotę przeznaczymy na dalsze wspieranie rozwoju podopiecznych naszego Stowarzyszenia. Pragniemy z głębi serca podziękować za przekazanie 1% podatku w roku ubiegłym. Kwotę 14370,50 PLN którą uzyskaliśmy z 1% podatku za 2018 rok przeznaczyliśmy na cele statutowe Stowarzyszenia m.in organizację Festiwalu Słońca - Przeglądu Teatrów Niepełnosprawnego Aktora dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą pokazać społeczeństwu iż są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego.

WIGILIA - PSONI KOŁO W GRYFICACH

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, jest to okres gdy siadając do wigilijnego stołu i cieszymy się swoją obecnością, a świadomość narodzin Chrystusa wlewa w nasze serca spokój i nadzieję. Poddajemy ten czas refleksji odpoczywając po przedświątecznej gorączce zakupów. Dzieląc się opłatkiem możemy spojrzeć sobie w oczy życząc tego co dla nas ważne. Taki czas mogliśmy przeżywać podczas uroczystej Wigilii w gryfickiej Foldze.

"ANDRZEJKI" W NASZYM STOWARZYSZENIU

„Andrzejki” zgodnie z wieloletnią tradycją ponownie były udziałem naszych obu placówek: WTZ i OREW. Podopieczni Warsztatu spędzili to święto w Domu Weselnym "Galeria" w towarzystwie przyjaciół z Powiatowego Ośrodka Wsparcia. Natomiast dzieci i młodzież z OREW wybrali się tym razem do Centrum Rozrywki Rodzinnej "Kapitol". Obie imprezy odbyły się w niezwykle serdecznej atmosferze i miały charakter integracyjny.

"Festiwal Słońca" XIV Przegląd Teatrów Niepełnosprawnego Aktora

Niezwykli aktorzy, piękne kostiumy, wyszukane scenografie, różnorodność tematów, profesjonalnie odegrane role, wspaniała prowadząca - po prostu sztuka w najlepszym wydaniu. Festiwal Słońca XIV Przegląd Teatrów Niepełnosprawnego Aktora to bez wątpienia magiczne wydarzenie mające w sobie wartość dodatnią w postaci ludzi pracujących na jego efekt finalny. Kilkanaście grup teatralnych z naszego województwa zaprezentowało swoje spektakle na deskach Gryfickiego Domu Kultury.

XVII Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Złoty Klucz

Słowo śpiewane wywołuje w człowieku właściwie wszystkie emocje. To ono w różny sposób towarzyszy nam na każdym etapie życia, przez co zapisane w pamięci przywołuje konkretne wspomnienia. Całe spektrum pozytywnych emocji przyniósł XVII Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Złoty Klucz. To cykliczne przedsięwzięcie organizowane przez PSONI Koło w Trzebiatowie rokrocznie przyciąga wielu artystów, którzy przed dużą publicznością prezentują swój kunszt wokalny.

WTZ - WYCIECZKA DO PODDĄBIA 01-06.09.2016 R.

Poddąbie - miejscowość, w której mieliśmy przyjemność gościć przez mijający tydzień jest kolejnym miejscem na ziemi, w którym pozostawiliśmy ślad. Ślad w postaci pieszych wędrówek przez urocze leśne zakątki, namalowaną ręką natury plażę. Pozostawiliśmy ślad w drugim człowieku podczas wspólnych spotkań.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W OREW

Przepiękny bezchmurny dzień oraz prażące słońce to jedne z pośród kilku symptomów zwiastujących nadchodzące dużymi krokami lato. Po wielu miesiącach edukacji połączonej z rehabilitacją nadszedł czas na zakończenie roku szkolnego. Wspólna biesiada przy suto zastawionych stołach, a przede wszystkim spotkanie w trakcie, którego mogliśmy podzielić się własnymi doświadczeniami ma ogromne znaczenie w kontekście integracji.

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

Wiara w życiu człowieka odgrywa niebagatelne znaczenie: daje siłę, by podnosić się w chwilach zwątpienia, wskazuje kierunek postępowania gdy stajemy na rozdrożu, pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na siebie i na drugiego człowieka. Widzialnym znakiem wiary katolickiej są sakramenty, a wśród nich Komunia Święta.

DZIEŃ DZIECKA W ROGOWIE.

Pośród wielu sytuacji, jakie przynosi nam codzienność jedną z najpiękniejszych jest uśmiech dziecka. To on wywołuje w nas pozytywne emocje, którymi pragniemy się dzielić. Tegoroczny Dzień Dziecka spędziliśmy w ciepłym klimacie i urokliwym krajobrazie nadmorskiego Rogowa.

XVI ZAWODY W WĘDKARSTWIE SPŁAWIKOWYM O MISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO.

XVI Zawody Spławikowe Warsztatów Terapii Zajęciowej o Mistrzostwo Województwa Zachodniopomorskiego organizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej z Kołobrzegu przechodzą do historii. W tegorocznej edycji nasze Stowarzyszenie reprezentowały obie placówki:

25 lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej i Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Niepełnosprawność intelektualna generuje różnego rodzaju problemy w wielu przestrzeniach życia osób bezpośrednio i pośrednio nią dotkniętych. Niepełnosprawność przy swych wszystkich przeciwnościach, które przynosi, potrafi być punktem zapalnym, motywującym do podjęcia działań mających na celu zapewnienie godnego życia.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W NASZYM STOWARZYSZENIU

Radość płynąca ze świadomości zmartwychwstania Chrystusa pozwala spojrzeć z innej perspektywy na otaczającą nas rzeczywistość. Śniadanie Wielkanocne jest jedną z takich okoliczności. Wspólne przygotowania, a przede wszystkim czas spędzony przy stole wielkanocnym jest bogaty w dobro w każdej postaci.

Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo!!!

Gdy nadchodzi wiosna wszystko budzi się do życia, a jej zapach wyczuwany w powiewie wiatru ożywia ciało i duszę. Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy na sportowo. W pełnym skupieniu i ogromnych emocjach uczestniczyliśmy w zawodach sportowych.

Pączkowy Bal Karnawałowy w OREW

Czy może być coś słodszego niż „Tłusty Czwartek”? Oczywiście -Wspólna zabawa w „Tłusty Czwartek”. Bal karnawałowy poza słodkościami, którymi się raczyliśmy przyniósł nam wiele radości. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, dzieliliśmy się uśmiechami wymalowanymi na twarzach, doświadczyliśmy niesamowitego szczęścia. 

NOWY AUTOBUS W NASZYM STOWARZYSZENIU

Zakup autobusu marki Ford Transit do przewozu osób niepełnosprawnych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach doskonale wpisuje się w standardy dzisiejszego życia.

Warsztat Terapii Zajęciowej - podsumowanie roku 2018 oraz "Walentynki"

Miniony rok 2018 był dla nas okresem owocnej pracy na wielu niwach. Odnosiliśmy sukcesy artystyczne, wkładaliśmy całe serce w powierzone zadania, dzieliliśmy się uśmiechem z każdym człowiekiem, nieśliśmy wsparcie potrzebującym, kreowaliśmy rzeczywistość, która motywowała i rodziła w nas przekonanie dobrze obranej drogi. Podsumowanie roku 2018 w Gryfickim Domu Kultury było wynikiem uznania, szacunku i podziękowania za trud włożony w naszą pracę.

Warsztat Terapii Zajęciowej - Bal Karnawałowy 25/01/2019

Bal karnawałowy w towarzystwie naszych przyjaciół z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jarominie jest coroczną tradycją. Przy akompaniamencie zespołu muzycznego Kelleris (notabene również naszych wieloletnich przyjaciół) Pałac "Ptaszynka" w Rybokartach był miejscem szalonej zabawy, wspaniałych konkursów, niezapomnianych i inspirujących rozmów.

received_381280465962585~2

WOŚP w PSONI Koło w Gryficach

27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. W tym roku zebrane pieniądze Wielka Orkiestra przeznaczy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tradycyjnie już udział w akcji wzięło nasze Stowarzyszenie.

Warsztaty plastyczne

Z nowym rokiem rozpoczęliśmy pracę z dużą chęcią i zaangażowaniem. Mając na uwadze jak niebagatelne znaczenie w terapii ma aspekt integracyjny naszą placówkę odwiedziła klasa I "a" wraz z wychowawcą - panią Iwoną Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Gryficach. Zorganizowane warsztaty plastyczne przyniosły nam wszystkim dużo radości. Ponownie mogliśmy poczuć magię świąt wykonując rękodzieło o tematyce bożonarodzeniowej. Ponadto dzieci miały możliwość zobaczyć jak na co dzień pracują poszczególne pracownie Warsztatu Terapii Zajęciowej. Kolejne pokolenie mogło doświadczyć i przekonać się, że niepełnosprawność nie wyznacza granic, a prowadzona terapia pozwala jej stać się integralną częścią społeczeństwa, które dzięki takim spotkaniom coraz bardziej ją zauważa i akceptuje.

Wigilia w WTZ

Wigilia jest czasem szczególnym i wyjątkowym. To właśnie w jej trakcie człowiek potrafi zatrzymać pęd tego świata i poddać swoje życie refleksji. Jest to również okres pełen cudów, bo czymże innym są szczere życzenia płynące prosto z serca, które pragnie tego, co najpiękniejsze dla drugiego człowieka?

Wigilia w OREW

Gdy Wigilia jest gdy choinka jest Żadnych smutków,tylko wszędzie śnieg... Co prawda śniegu nie było ale radosć, łzy wzruszenia, pięknie zaśpiewane kolędy,i wiele serdecznych życzeń.W takiej właśnie atmosferze przebiegała Wigilia OREW.

Zamknij menu